Odkażanie studni
Menu: Menu główne -> Urząd Gminy -> Bezpieczeństwo -> Powódź -> Odkażanie studni <- Jesteś tu

Fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne – groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi, woda w studniach i zbiornikach wodnych – NIE NADAJE  się do spożycia.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia, należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.


OCZYSZCZANIE I ODKAŻANIE STUDNI KOPANEJ

     Po wybraniu wody ze studni, należy oczyścić jej dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i wypełnić je warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku, grubości ok. 10 cm. Oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary.
     Przed przystąpieniem do dezynfekcji – należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni. Na każdy metr głębokości wody odmierza się ilość wapna chlorowanego wg. zasad podanych w poniższej tabelce:

 Średnica studni
[cm]

 Potrzebna ilość wapna chlorowanego na każdy metr głębokości wody

 Ilość monochloraminy na każdy metr głębokości

 80

150g – 1 szklanka

 165g

90

 200g – 1 szklanka i ćwierć

 220g

 100

 250g – półtorej szklanki

 270g

 120

 350g – 2 szklanki i ćwierć

 380g


     W przypadku stosowania roztworu podchlorynu sodu, należy odmierzyć szklankę takiej samej objętości jak dla wapna chlorowanego lub dawki wymienione w tabelce dwukrotnie zwiększyć.


Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję, należy:

  1. Do wiadra z wodą dodać dwie płaskie łyżeczki od herbaty któregoś z wymienionych środków dezynfekcyjnych i wyszorować tym cembrowinę.
  2. Po ponownym napełnieniu studni wodą, rozmieszać w wiadrze z niewielką ilością wody – odmierzoną wg. tabeli ilość środka dezynfekcyjnego, dopełnić wiadro wodą, zamieszać po czym całą zawartość wlać do studni.
  3. Wodę w studni zamieszać tyczką lub poprzez: nabieranie wiadrem czerpalnym wody i wlewanie jej z powrotem.
  4. Po 24 godzinach wybierać wodę, aż do zaniku zapachu chloru.

UWAGA: Środki dezynfekcyjne, należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu w naczyniu drewnianym lub szklanym.

ODKAŻANIE STUDNI WIERCONYCH I ABISYŃSKICH


      W przypadku studni wierconej, wymieszanie roztworu odkażającego, nastręcza duże trudności, dlatego w wyjątkowych wypadkach odkaża się je wprowadzając roztwór dezynfekcyjny za pomocą specjalnej pompy. Zazwyczaj w przypadku zanieczyszczenia studni, dokładnie się ją przepłukuje poprzez długotrwałe pompowanie.
 

ODKAŻANIE WEWNĘTRZNEJ CZĘŚCI POMPY ABISYŃSKIEJ


     Zabieg przeprowadza się w następujący sposób: 4 gramy wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka) albo 7 ml roztworu podchlorynu sodu (1,5 łyżeczki), należy rozpuścić w dwóch kubłach wody. Następnie po zdjęciu kolumienki studni – nalać do rury przygotowany roztwór, nałożyć kolumienkę i pompować, aż do zaniku zapachu chloru w wodzie.
    Po wykonaniu czyszczenia i odkażania studni, woda z niej powinna być zbadana przez najbliższą stację sanitarno – epidemiologiczną, która wyda orzeczenie, czy woda może być używana do picia i potrzeb gospodarczych.
 

ODKAŻANIE WODY


     Każdą „niepewną” wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami. Najprostszym  i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie. Wodę można również dezynfekować za pomocą specjalnych preparatów i pastylek, występujących pod różnymi nazwami. Zabiegi przeprowadza się ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów.
 

UWAGA: odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych!

Pamiętaj! Duża zawartość związków chemicznych (azotanów), może wywołać u niemowląt sinicę, która przy braku natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa śmiertelna. Dlatego też, wszystkie kobiety ciężarne oraz niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z wody badanej i określonej jako odpowiadająca wymaganiom sanitarnym.

 

Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie