OSP Jelna
Menu: Menu główne -> Gmina -> Ochotnicza Straż Pożarna -> OSP Jelna <- Jesteś tu

OSP JELNA  
 
 
 
 
 

Rok powstania: 1991

Liczba członków: 30, MDP: 21

Jelna 23, tel: (0-18) 441-76-84 (prezes)

Prezes: Edward Zychowicz

Zastępca prezesa: Józef Prusak

Naczelnik: Piotr Źrałka

Zastępca naczelnika: Marek Płachta

Skarbnik: Gustaw Biernacki

Sekretarz: Jan Krzysztoń

Gospodarz: Andrzej Krzyżak

 

 

 

 

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Jelnej została utworzona w 1991 roku.

 

Na zebraniu założycielskim w marcu 1991 roku, przyjęto statut i wybrano jej pierwsze władze.

Dzięki pomocy finansowej udzielonej przez Urząd Gminy w Gródku nad Dunajcem w niedługim czasie udało się zakupić motopompę PO-5 wraz z wężami. Do jej przewozu na miejsce akcji bądź na ćwiczenia, druhowie własnoręcznie wykonali jednoosiową przyczepę, którą podczepiano do użyczanego przez któregoś ze strażaków ciągnika rolniczego.

Początkowo jednostka nie posiadała własnej remizy. Miejsce na sprzęt wygospodarował w swojej zagrodzie były naczelnik Alfons Świderski.

W 2001 roku ochotnicy z Jelnej przystąpili do zaadaptowania na potrzeby straży budynku po byłej szkole. Środki na ten cel w dużej mierze przekazały władze samorządowe. W tym samym roku nawiązano współpracę z druhami z OSP Kaniów na Opolszczyźnie. Dzięki tym kontaktom wkrótce udało się nieodpłatnie pozyskać wysłużonego, ale w dobrym stanie technicznym Stara 25 z 1978 roku.

Po pięciu latach wytężonej pracy (wiele robót społecznie wykonali na obiekcie strażacy), w lipcu 2006 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku budynku remizy, w którym urządzono dwa garaże, salę konferencyjną, kuchnię i zaplecze socjalne. Przed obiektem utwardzono sporych rozmiarów plac apelowy. Obecnie trwają przygotowania do zagospodarowania dużego poddasza nad boksami garażowymi.

Z zebranych z okazji uroczystości datków pieniężnych oraz z własnych funduszy, ochotnicy za niewielką kwotę – 2500 zł, od zaprzyjaźnionej straży w Kaniowie, odkupili lekki samochód pożarniczy Ford Transit wyprodukowany w 1973 roku.

 

Miejscowi strażacy brali udział w wielu akcjach gaśniczych i ratowniczych, w tym udział w usuwaniu skutków powodzi, jaka nawiedziła okoliczne tereny w 1997 i 2001 roku, a także walkę z dużym pożarem jaki ogarnął zabytkowy kościół w Zbyszycach w 2003 roku. Ponadto miejscowa straż wzywana jest do wielu lokalnych, mniejszych zagrożeń, jak podtopienia, pożary traw, czy usuwanie połamanych drzew lub gniazd uciążliwych owadów.

Ochotnicy biorą także udział w ćwiczeniach i szkoleniach, podczas których doskonalą swoje umiejętności. Wystawiają też reprezentację uczestniczącą w zawodach sportowych. Na gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w 2008 roku „młodzieżówka” męska wywalczyła II miejsce, dziewczęta zaś stanęły na najwyższym stopniu podium. W tym samy roku, chłopcy wywalczyli puchar starosty w rozgrywkach piłki nożnej.

 

Członkowie OSP chętnie włączają się w organizację i zabezpieczenie lokalnych imprez, w prace społeczne na rzecz gminy oraz uczestniczą w życiu lokalnego Kościoła. Do tradycji należy wystawianie warty przy Grobie Jezusa, uczestniczenie w procesji rezurekcyjnej i Bożego Ciała, a także w uroczystościach odpustowych.

 

 

 

 

Obecne wyposażenie OSP w Jelnej stanowią dwa samochody pożarnicze Star-25 i Ford Transit, dwie motopompy PO-5, motopompa szlamowa, agregat prądotwórczy wraz z masztem oświetleniowym i dwie pilarki spalinowe do drewna.

 

 

 

 

 

Więcej informacji oraz zdjęcia można znaleźć na stronie:

sadeczanin.info/content/upload/firefight/OSP_Jelna.pdf

Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie