Menu: Menu główne -> Gmina -> Historia <- Jesteś tu

Gródek n/Dunajcem
Jest to najstarszy punkt osadniczy regionu. Bogata przeszłość historyczną i gospodarczą ukazują dokumenty kościelne jak i resztki zamczyska na pięknej wyspie "Grodzisko". Ta wieś na pogórzu Ciężkowickim to popularny ośrodek sportów wodnych i rekreacji. Posiada szereg domów wczasowych, kolonijnych, obozowisk młodzieżowych i pól biwakowych. Obrzeża jeziora to miejsce ulubione przez wędkarzy.

Zbyszyce
Urocza miejscowość położona na prawym brzegu Jeziora Rożnowskiego. Istnieje od 1242 roku. Po wypełnieniu zbiornika wodnego, miasteczko słynące z handlu na "Szlaku Węgierskim", powyżej pod stokiem Woli Kurowskiej wśród przecudnej zieleni. Widnieje z daleka Gotycki Kościół o cechach budowli obronnej z 1440 roku wraz przybudowaną wieżą drewnianą z XVIII wieku. Obok dwór obronny z czterema alkierzami, dachem mansardowym, uzupełnionym kolumnadą i otoczeniem parkowym. Bujna roślinność, las bukowy jak ogromna świątynia, tworzą naturalny skansen krajobrazowo - kulturowy. W krajobrazie tym dominuje cisza. Raj dla wędkarzy, samotników i poetów.

Bartkowa
Znana miejscowość letniskowa należąca do tak zwanego klucza Rożnowskiego. To krzyżują się szlaki turystyczne i drogi na "Cztery Strony Świata". Położona nad Zatoką Bartkowska jest cenionym kurortem o szerokiej gamie ofert turystyczno - wypoczynkowych w Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego. Oprócz walorów widokowych, sportów wodnych, wędkarstwa, czystego powietrza dysponuje polami biwakowymi i ośrodkami wczasowymi o wysokiej jakości usług.

Rożnów
Pięknie położona wieś letniskowa na szlaku "Północ - Południe". Jej znaczenie historyczne datuje się od XVIII wieku, jako miejsce zamieszkania ważnych rodów. Władali nią Rożenowie (stąd Rożnów), Zawisza Czarny aż po hetmana Tarnowskiego. On to w XVIII wieku zbudował rezydencję typu "pazzo di fortezza" warownię nowożytnej fortyfikacji, jedną z niewielu na świecie z zachowanym beluardem w kamieniu ciosowym i dobudowanymi elementami obronno - mieszkalnymi (XVII i XVIII wiek). Na uwagę zasługuje klasycystyczny dwór z XIX wieku z zachowanym malarstwem wewnątrz. Nad wsią dominują ruiny zamku Rożenów z XIV wieku i bezwieżowy typ kościoła drewnianego z XVII wieku o bardzo bogatym wnętrzu. Plaże strzeżone, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola namiotowe, przystań statku a ponadto 50 letnia zapora wodna stwarzająca swoisty klimat.

Tropie
Miejsce pełne uroku i ciszy, położone wśród lasów mieszanych nad brzegiem Dunajca, łączącego Jezioro Rożnowskie z Jeziorem Czchowskim. Wiele tu pamiątek i legend związanych z kultem św. Andrzeja Świerada, szerzącego chrześcijaństwo na tych ziemiach. Kościółek z XI wieku to wspaniała lekcja poglądowa dla zainteresowanych historią sztuki. Prom przez Dunajec przewozi zainteresowanych do ruin zamku Tropszyn, warowni często spotykanych na tym szlaku kupieckim. Wypoczynek zapewnia mnogość kwater prywatnych i dobrze zorganizowane szlaki spacerowe.

Jezioro Rożnowskie - to sztuczny zbiornik wodny powstały w wyniku spiętrzenia wód Dunajca przez zaporę wodną w Rożnowie. Bystry niegdyś nurt tej rzeki tworzy obecnie malownicze jezioro. Okoliczne miejscowości przyciągają bogatą, wielowiekową historią, zabytkowymi budowlami zamków i kościołów. Każdy gość znajdzie tu coś dla siebie: ciszę lasów i zatoczek jeziora, grzyby w lasach, ryby w jeziorze, rezerwaty przyrody a nade wszystko wspaniałe widoki.

Więcej informacji na temat jeziora można uzyskać poniżej: informacje z Wikipedii na temat Jeziora Rożnowskiego