Zbyszyce
Menu: Menu główne -> Gmina -> Sołectwa -> Zbyszyce <- Jesteś tu

Podstawowe informacje o sołectwie

Liczba ludności: 330 osób (stan na 31.12.2009 r.)

Urocza miejscowość położona na prawym brzegu Jeziora Rożnowskiego. Istnieje od 1242 roku. Po wypełnieniu zbiornika wodnego, miasteczko słynące z handlu na "Szlaku Węgierskim", powyżej pod stokiem Woli Kurowskiej wśród przecudnej zieleni. Widnieje z daleka gotycki Kościół o cechach budowli obronnej z 1440 roku wraz przybudowaną wieżą drewnianą z XVIII wieku. Obok dwór obronny z czterema alkierzami, dachem mansardowym, uzupełnionym kolumnadą i otoczeniem parkowym. Bujna roślinność, las bukowy jak ogromna świątynia, tworzą naturalny skansen krajobrazowo - kulturowy. W krajobrazie tym dominuje cisza. Raj dla wędkarzy, samotników i poetów.

Najważniejsze zabytki:

Kościół - murowany, wybudowany w stylu gotyckim, jednonawowy, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wybudowany przed 1447 r. (prawdopodobnie 1408 r). Fundatorem kościoła był Wierzbita Kempiński. Kosciół murowany powstał w miejsce wcześniejszej drewnianej świątyni z 1242 r.

Na przełomie XVI i XVII w. służył jako zbór ariański

Wieża kościoła - drewniana - o konstrukcji słupowej pochodzi z XVIII w.

Wewnątrz kościoła znajdują się późnogotyckie i barokowe ołtarze, stalle z początku XVI w., płyta nagrobna z II poł. XV w., chrzcielnica z XVIII w. Ponadto w prezbiterium znajdują się zachowane częściowo pozostałości renesansowej polichromii figuralno-ornamentowej z przełomu XV i XVI w. W nawie polichromia z XIX w.

Dwór - klasycystyczny; murowany, z przełomu XVIII i XIX w. otoczony cennym starodrzewem. Powstał z przekształcenia kasztelu obronnego. W miejscu baszt murowanych zbudowane zostały niewielkie alkierze. Dwór w XIX w. należał do rodziny Szujskich. To w tym dworze wychował się rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany historyk - Józef Szujski. Obecnie w budynku mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Położenie miejscowości na mapie:


Wyświetl większą mapę
Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie