Tropie
Menu: Menu główne -> Gmina -> Sołectwa -> Tropie <- Jesteś tu

Podstawowe informacje o sołectwie:

Liczba ludności: 556 osób. (stan na 31.12.2009 r.)

Miejsce pełne uroku i ciszy, położone wśród lasów mieszanych nad brzegiem Dunajca, łączącego Jezioro Rożnowskie z Jeziorem Czchowskim. Wiele tu pamiątek i legend związanych z kultem św. Andrzeja Świerada, szerzącego chrześcijaństwo na tych ziemiach. Kościółek z XI wieku to wspaniała lekcja poglądowa dla zainteresowanych historią sztuki. Prom przez Dunajec przewozi zainteresowanych do ruin zamku Tropszyn, warowni często spotykanych na tym szlaku kupieckim. Wypoczynek zapewnia mnogość kwater prywatnych i dobrze zorganizowane szlaki spacerowe.

Najważniejsze atrakcje:

Kościół w Tropiu: Kościół powstał jako murowany kościół p.w. Św. Świerada. Jedna z pierwszych parafii na Sądecczyźnie.

Kościół w Tropiu był wielokrotnie przebudowywany.Pierwszy obiekt w stylu romańskim zbudowano ok 1090 roku. Z tego okresu zachowały się niektóre elementy w prezbiterium obecnego kościoła. Zniszczony przez Tatarów w XIII w. został jeszcze w tym samym wieku odbudowany. Gotycka nawa pochodzi z 1347 r. Dużej przebudowy świątyni dokonano w roku 1611 i następnie w 1634 r.

Na początku XVI w. kościół został przejęty na zbór ariański. Po ponownej konsekracji otrzymał kolejne wezwanie - św. Benedykta.

W skład wyposażenia kościoła wchodzi późnogotycki (z przełomu XV i XVI w.) obraz Matki Boskiej malowany na desce. Po prawej stronie nawy głównej znajduje się renesansowa chrzcielnica z początków XVII w. Większość wyposażenia wnętrza świątyni jest barokowa.

Kościół związany jest legendami ze świętym Andrzejem Świeradem. Niedaleko od kościoła znajduje się jego pustelnia - kapliczka, w której wedle legendy święty - żyjący na przełomie X i XI w. - mieszkał.

Położenie miejscowości na mapie:


Wyświetl większą mapę
Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie