Przydonica
Menu: Menu główne -> Gmina -> Sołectwa -> Przydonica <- Jesteś tu

Podstawowe informacje o sołectwie

Powierzchnia: 11,41 km2.

Liczba mieszkańców : 1190 osoby. (stan na 31.12.2009 r.)

Najważniejsze atrakcje:

Kościół p.w."Matki Boskiej Różańcowej":

Parafia powstała z fundacji Gerałtów i Gryfitów ok 1358 roku ("Nowa Przydonica").

W Przydonicy znajduje się zabytkowy, drewniany, modrzewiowy kościół p.w. "Matki Boskiej Różańcowej". Wzniesiony ( ok. 1527 r.) w późnogotyckim stylu, z barokową wieżą o konstrukcji zrębowej, wybudowaną w XVIII w. Kościół był przebudowany w XIX w. Świątynia jest oszalowana i pokryta blachą.

Zachodni portal ostrołukowy kościoła w Przydonicy ozdobiony jest roślinną dekoracją snycerską i kartuszami z herbami. Na drzwiach zakrystii znajdują się ślady malowidła z datą 1527. W prezbiterium zachowana polichromia z ok. 1596 r, w nawie z 1904 r.

Zwraca uwagę zabytkowe wyposażenie kościoła, w szczególności rokokowy ołtarz główny z XVIII W. z łaskami słynącym obrazem "Matki Boskiej Pocieszenia z Dzieciątkiem" z XVII W. Ponadto zachowane ołtarze boczne z tryptykami - gotyckim z XV W. i gotycko-renesansowym z XVI W. Na belce tęczowej - późnogotycka grupa Ukrzyżowania z XVI W. W kościele znajduje się kamienna chrzcielnica gotycka z XVI W. oraz rokokowa ambona z XVIII W.

Historia

Pierwszą informację o Przydonicy znaleść można w dyplomie Królowej Jadwigi, wdowie po królu Władysławie Łokietku w 1336 r. W dokumencie tym Przydonicę należącą do Kmiecia Gedka z Giedczyc relokowano z prawa polskiego na prawo niemieckie za zgodą króla Kazimierza Wielkiego.

Kolejnymi właścicielami Przydonicy byli Rożenowie. Za czasów Jana Długosza wieś należała do Stanisława Teńczyńskiego. Ok 1581 roku wieś należała do trzech właścicieli: Konstantego Ostrogskiego, Bieleckiego i Stanisława Talkowskiego.

W Przydonicy istnieje dobrze wyposażona szkoła podstawowa, obiekt często wykorzystywany na kolonie i zimowiska. Szlaki turystyczne prowadzą nad Jezioro Rożnowskie i na Bukowiec do rezerwatu "Diable Skały". Dojazd do Przydonicy od strony Podola Górowej (gm. Gródek nad Dunajcem) albo Jasiennej lub Miłkowej (gm. Korzenna)

Położenie miejscowości na mapie:


Wyświetl większą mapę
Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie