Podole-Górowa
Menu: Menu główne -> Gmina -> Sołectwa -> Podole-Górowa <- Jesteś tu

Podstawowe informacje o sołectwie:

Powierzchnia: 10,02 km2.

Liczba mieszkańców: 691 osób. (stan na 31.12.2009 r.)

Najważniejsze zabytki:

Kościół w Podolu-Górowej:

1. W miejscowości Podole-Górowa znajduje się drewniany, zabytkowy kościół p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża (do 1863 r p.w. Wszystkich Świętych). Wybudowany na początku XVI w. (konsekrowany ok. 1540 r) w stylu gotyckim z elementami barokowymi, jednonawowy, o konstrukcji zrębowej. Nawa główna kościoła oraz prezbiterium nakryte są stromym dachem wielopołaciowym, wspartym na więźbie storczykowej typu gotyckiego. W kalenicy znajduje się sygnaturka z latarnią. Okna z wewnątrz obramione późnogotyckim zwieńczoniem łukami w kształcie tzw. oślich grzbietów.

Wewnątrz zachowane renesansowe polichromie z 1542 r.- wielokrotnie odnawiane, oraz ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują:późnogotycka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z 2. ćwierci XVI w na belce tęczowej, manierystyczny ołtarz główny z 2. połowy XVI w. a w nim XIX-wieczne obrazy: Matka Boska z Dzieciątkiem i Ukrzyżowanie, barokowe ołtarze boczne pochodzące z 2. połowy XVII w, późnogotycka chrzcielnica kamienna z 1. połowy XVI W.

Jako jedna ze starszych budowli sakralnych - Kościół w Podolu-Górowej został ujęty w tzw. "Szlaku architektury drewnianej" obejmującym najstarsze zachowane zabytki sztuki architektonicznej w Małopolsce.

2. Położona obok głównej drogi Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II jest dobrze wyposażoną placówką, jej baza zapewnia możliwość organizacji kolonii i zimowisk. Znajduje się tu sala gimnastyczna, boiska sportowe i pracownia komputerowa.

Położenie miejscowości na mapie:


Wyświetl większą mapę
Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie