Gródek nad Dunajcem
Menu: Menu główne -> Gmina -> Sołectwa -> Gródek nad Dunajcem <- Jesteś tu

Podstawowe dane o sołectwie:

Powierzchnia: 4 km2.

Liczba mieszkańców: 762 osób.(stan na 31.12.2009 r)

Rodowód miejscowości sięga XIV wieku, a nazwa Gródek odnosi się do zamku broniącego kiedyś doliny Dunajca. Ruiny zamku widoczne są jeszcze na wzgórzu "Grodzisko" zwanym przez mieszkańców " Małpią Wyspą ". Wzgórze, które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku i utworzeniu w ten sposób Jeziora Rożnowskiego, stało się wyspą, jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. W rejonie jeziora co roku gnieździ się 165 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie, jak pojawiający się na rozlewiskach na pograniczu Gródka i Bartkowej bocian czarny.

Gródek nad Dunajcem w okresie letnim staje się bardzo popularną miejscowością wypoczynkową, w której turyści znajdują bazę o zróżnicowanym standardzie, w tym ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, kwatery prywatne. W Gródku nad Dunajcem znajduje się siedziba Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, Urzędu Pocztowego, Ochotniczej Straży Pożarnej, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Gabinetu stomatologicznego, apteki. Sporo sklepów, punktów gastronomicznych, usługowych, ośrodków wczasowych, pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu pływającego zapewniają zaspokojenie potrzeb bytowych turystów. Latem nad bezpieczeństwem na wodzie czuwa WOPR i policja wodna .

Liczna i dogodna komunikacja zapewnia połączenia z Nowym Sączem, Krakowem, Tarnowem, Bochnią, Brzeskiem ( komunikacja PKS i prywatni przewoźnicy). Letni punkt informacji turystycznej służy pomocą turystom. Liczne trasy spacerowe i rowerowe, dyskoteki i ... - każdy znajdzie coś dla siebie.

Położenie miejscowości na mapie:


Wyświetl większą mapę
Wyszukiwarka
Ważne wiadomości
Gródek n/D na portalu wkraj.pl

Subskrybcje
Jeśli chcesz dostawać na e-maila informacje o nowych przetargach lub o ważnych informacjach,
zapisz swój e-mail:
Polecane stronyLicznik Odwiedzin
Jesteś osobą na tej stronie